Nemrég jöttem rá, hogy akármennyit is írtam eddig a blogon a tudatos gardrób részleteiről, a legfontosabb dologról még egyszer sem esett itt szó. Legalábbis mostanáig. Annyira egyértelmű volt ugyanis számomra a tudatos gardróbok felépítésének sorrendje, hogy sosem gondoltam végig, hogy a titok igazából ebben IS rejlik. Ez az, ami nagy eséllyel visszatarthatja az embert az átgondolatlan vásárlásoktól, a későbbi megbánástól, vagy attól, hogy halmokban álljanak a gardróbunkban a sosem hordott, vagy alig használt ruhák. Nézzük hát, mi is ez a sorrend! Alapvetően két módja van annak, hogy hogyan újítsuk meg a gardóbunkat, és hogyan vásároljunk/szerezzünk magunknak új ruhákat. Vannak közülünk olyanok, akik csak az egyik, vagy csak a másik módon vásárolnak, és olyanok is, akik a kettő között ingáznak. Az első módszer a gyártóknak kedvez inkább, és kizárólagos alkalmazása a túlfogyasztás felé vezethet, a második módszer jobbat tesz a pénztárcánknak, a környezetünknek, azonban csak ezt alkalmazva egy idő után elveszíthetjük a spontaneitás, és a "szerelem első látásra" örömét. Képzeljük el a két módszert úgy, mintha két útvonal lenne, amely mindkettő az új ruháink felé vezet.
Célirányosan keresgélünk, be sem megyünk azokba a boltokba, ahol esélyünk sincs megtalálni az adott ruhát (tehát ha farmerre van szükségünk, nem állunk le nézelődni a fehérneműboltban), majd amikor meglátunk egy olyan darabot, ami rajta van a listánkon, és még tetszik is nekünk, akkor megvesszük azt. Persze a második út, ha igazán jól szeretnénk csinálni, és tényleg olyan ruhákat keresünk, amik sok-sok évig megbecsült darabjai lehetnek a gardróbunknak, még ennél is több előkészítést, és kitérőt tartalmaz. Érdemes ugyanis tisztában lenni azzal, hogy mi az, ami igazán jól áll nekünk, fontos ismerni a számunkra legelőnyösebb színárnyalatokat, mintákat, anyagokat, szabásokat, formulákat. Át kell gondolnunk, hogy milyen az aktuális életvitelünk, stílusunk, hogy milyen anyagokat szeretünk, mik a preferenciáink a beszerzési forrásokkal kapcsolatban (legyen second hand? fenntartható? a legújabb divatot kövesse? online? butik? pláza? stb.), mi illik a meglévő ruháinkhoz, és amikor ezeket végiggondoltuk, csak akkor nekiindulni.
Ráadásul ezeknek a paramétereknek a nagy részét bőven elég egyszer letisztázni. A színtípusunk nem nagyon változik az évek során, és bizonyos testalkati tulajdonságaink is állandók maradnak, függetlenül attól, hogy hány kilót fogyunk vagy hízunk (a csontjaink növekedése egy idő után megáll, így a magasságunk vagy a hosszanti arányaink már nem változnak). A két útra visszatérve, ahogy már az elején is említettem, érdemes nem kizárólagosan kezelni őket, és csak az egyiken vagy a másikon járni. Egy tudatos gardrób tulajdonosaként is megengedhetjük magunknak, hogy néha "csak úgy" beleszeressünk egy szembejövő ruhadarabba (és meg is vegyük magunknak azt), de spontán vásárlóként sem árt, ha időről időre átnézzük a gardróbunkat (akár szakértő segítségével), hogy felmérjük, hogy milyen olyan (alap)darabok hiányoznak belőle, amelyeknek a segítségével még jobban növelhető lenne a meglévő ruháink kihasználtsága. Akármelyik utat is választod, ha úgy érzed, hogy segítségre lenne benne szükséged, rám nyugodtan számíthatsz, akár a tulajdonságaid feltérképezéséről, akár a gardróbod átnézéséről, a fontos alapdarabjaid kiválasztásáról vagy megvásárlásáról van szó. Keress bátran! Ajánlott bejegyzések
0 Comments
Leave a Reply. |
Korábbi bejegyzések
August 2024
Kategóriák
All
|