Ismerős?
Állsz a színpalettáddal a kezedben a boltban, próbálod összehasonlítani a kis négyszögeket (köröket, hasábokat, aszerint, hogy ki kinél jártál tanácsadáson) a kérdéses ruha színével, de mivel nem 100%-ig ugyanaz az árnyalat, elbizonytalanodsz... Végiggondolod, hogy mit mondott a tanácsadód a hideg-meleg, élénk-lágy színekről, összepróbálod a ruhát a palettád többi színével is, hátha úgy könnyebb lesz megállapítanod, hogy ez még az az árnyalat-e, ami belefér a színeid közé, vagy már egy másik színtípus legjobb színe, majd aszerint, hogy mennyire tetszik maga a ruha, döntesz: ha beleszerettél, hazaviszed, ha pedig nem elég nagy a szerelem, ott hagyod, de utána is megmarad benned a bizonytalanság, hogy hátha rosszul döntöttél. Pedig ha már elmentél tanácsadásra, és megismerted a legjobb színeidet, szeretnéd is őket hordani...
fotó: Mohácsi Nusi
0 Comments
Ilyenkor mindig elmondom, hogy az égvilágon semmi sem kötelező, mindenki azt hord, amit akar, és amiben jól érzi magát.
De akkor mi értelme van egyáltalán a testalkatelemzésnek? Ahhoz, hogy erre válaszoljak, kicsit messzebbről kell indulnunk, méghozzá onnan, hogy mitől függ az, hogy mit látunk szépnek.
Ha egy esküvőre gondolunk, alapvetően három szín szokott eszünkbe jutni: a menyasszonyi ruha fehérje, a menyecskeruha pirosa és a vőlegény sötét (fekete vagy kék) színű öltönyének színe. Pedig a nagy napon általában ennél sokkal több olyan szín is megjelenik, amelyek szintén meghatározzák az ünnep hangulatát: a menyasszonyi csokor, a díszítések, a meghívó, a torta, vagy a nyoszolólányok ruháinak színei.
(...avagy hogyan NE szívasd meg a koszorúslányaidat)
Szinte mindenki ismer valakit, vagy hallott már valakiről, aki egy barátnője/rokona esküvőjén volt koszorúslány, és végig borzalmasan érezte magát a rossz színű/anyagú/szabású ruhában, amit rögtön az esküvő után tűzre vetett, örökre a szekrénye mélyére száműzött, esetleg megpróbált eladományozni (de persze a kutyának se kellett, hiszen eleve rossz volt a szabás/anyag).
A bejegyzés-sorozat első részében (ITT) megmutattam, hogy hogyan jelenik meg az életemben az egyéni fenntarthatóság négy pillére közül az első kettő. A második részben a másik két pillért veszem górcső alá, így együtt áll majd össze a teljes kép. Tarts velem!
Jó régóta ígérgetem már ezt a bejegyzést, de valahogy mindig az volt bennem, hogy amíg nem tisztázok bizonyos alapfogalmakat itt a blogon, addig nincs is nagyon értelme írni erről, mivel az alapok nélkül nem feltétlenül érthető, hogy mit miért csinálok. Mostanra viszont elkészültek ezek a bejegyzések is, így eljött az ideje annak is, hogy megmutassam, hogy milyen elvek alapján épül fel a gardróbom. Azonban mivel ez nem egy röviden kifejthető téma, két részletben, két külön bejegyzésben fogok róla írni.
A könnyebb átláthatóság érdekében a fenntarthatóságnak azt a négy pillérét veszem alapul, amelyekről már korábban is írtam (ITT), érdemes újraolvasni a bejegyzést, mert egyrészt sok alapfogalmat tisztáz, másrészt pedig neked is segíthet abban, hogy felmérhesd a saját szokásaid/ruhatárad fenntarthatóságát.
Amikor a saját fenntartható gardróbunk kialakításáról van szó, és ehhez keresünk viszonyítási pontokat, a legtöbben azok alapján az újságcikkek, bejegyzések alapján tájékozódunk, amelyek a különféle ruhamárkák fenntarthatósági törekvéseiről, esetleg fenntarthatatlanságáról szólnak.
Csakhogy az egyéni és a céges fenntarthatóság között hatalmas különbségek vannak, és jóllehet van pár olyan kritérium, amelyik mindkettőre érvényes, egy pillanatra sem szabad elfelejteni, hogy míg a cégek feladata ebben a láncban a gyártás, a miénk ennek a skálának a másik vége, a fogyasztás. Így nem sok értelme van összehasonlítani a kettőt, vagy saját magunkat azzal a mércével mérni, amivel a cégeket szoktuk. Nemrég jöttem rá, hogy akármennyit is írtam eddig a blogon a tudatos gardrób részleteiről, a legfontosabb dologról még egyszer sem esett itt szó. Legalábbis mostanáig.
Annyira egyértelmű volt ugyanis számomra a tudatos gardróbok felépítésének sorrendje, hogy sosem gondoltam végig, hogy a titok igazából ebben IS rejlik. Ez az, ami nagy eséllyel visszatarthatja az embert az átgondolatlan vásárlásoktól, a későbbi megbánástól, vagy attól, hogy halmokban álljanak a gardróbunkban a sosem hordott, vagy alig használt ruhák. Nézzük hát, mi is ez a sorrend! |
Korábbi bejegyzések
July 2023
Kategóriák
All
|